Kategorie:
historie skinny morčat
péče o skinny morčata
rozmnožování morčat


 

 

 

 

     
 

 

 Archiv 2010   Archiv 2011   Archiv 2012

 

 

 
   31.12.2013 - Přejeme všem úspěšné vykročení do nového roku :-)

 

 

 

 

 

 

 

 
   01.12.2013 - vrh C2

 

První adventní neděli se u nás rodilo a přestože se neukázala moje vysněná fox kresba, mám obrovskou radost. Fíčkovi se s Taboo povedly tři holčičky (dvě černé + jedna černo-bílá) a jeden černo-bílý kluk. Chlupáčci jsou sice v převaze ale všechna mimča vypadají velice nadějně v typu a barevně se mi taky moc líbí ... uvidíme, jak se budou vyvíjet dál.

 

 

 
   16.11.2013 - Lysá nad Labem

 

Především strávit příjemný den s přáteli jsem se po dvouměsíční výstavní pauze vypravila do nedaleké Lysé, což se mi vyplnilo bezezbytku a nakonec nevadilo ani umístění morčecí expozice v pavilonu s "hydinou" :-D.

A protože morčecí parta, s kterou jsem obrážela výstavy letošní sezónu, si komplet užívá líbánky, tak si pro svou poslední kartičku na CZCH jela už jen "Boubelína". Příjmení Vandulka bylo při vyhlášení i tak slyšet několikrát ... a to se výstavy aktivně zúčastnil jen jeden jediný náš odchovanec ... ale za to byl hvězdný Woo Doo, který s přehledem převálcoval veškerou konkurenci a po vítězství ve třídě skinny junior získal vítězství v bezsrstých juniorech a nakonec dosáhl i na BIS ... tedy NEJLEPŠÍ BEZSRSTÉ MORČE VÝSTAVY. Evče gratuluji a moc děkuji za skvělou péči, kterou "Wodouchovi" věnuje.

Symbolickou a velice příjemnou tečkou za letošní výstavní sezónou bylo pak předání ocenění Zlatá chovatelská stanice :-)

 

 

 

 
   10.11.2013

 

Všechna mimča narozená na sklonku října zdárně prospívají, maminy se starají přímo ukázkově. A protože jsem také konečně dohnala všechny resty, které se mi v srpnu a září nakupily, dostalo se teď na představení našich nových posil do chovu.

V srpnu do naší tlupičky přibyla černobílá Bombelli, za kterou moc děkuji Daně. Boubelínu (jak ji jihočeské holky překřtily) si okamžitě přivlastnila Lochneska a jala se o mladou samičku pečovat jako o vlastního potomka ... ona je prostě úžasná :-). Boubelína přívětivou kamarádku samozřejmě také uvítala - klape jim to spolu stále báječně.

Dalším vítaným černobílým přírůstkem se v říjnu stal importovaný hlaďák se skinny genem - Nero, který má nadějnou stavbu těla, naprosto senzační uši a hlavně - je úplně nepříbuzný. Momentálně bydlí s Kytkou (Petite Fleur), kterou neúnavně přesvědčuje ... jsem zvědavá, jaká mimča se po něm povedou.

No a do třetice ... doma, opět trochu neplánovaně, zůstala samička - Zum Zum. Vrh Z byl pro mne naprostý balzám, už dlouho jsem si žádná mimča tak neužila. Okaté holčičky-buchtičky mne naprosto okouzlily a jejich radostné dovádění bych mohla pozorovat hodiny (kdyby na to byl čas). No a tak se stalo, že s kulaťoučkou ZumZumkou, které Oliver říká Králíček jsem se prostě nakonec rozloučit nedokázala :-D

 

 

 
   26.10.2013 - Miminka

 

Tak se na mne holky (naštěstí jen dvě) zase domluvily a porodily téměř současně. Ve středu mi nádherně ušatá miminka předvedla zlatá hlaďanda Diorka - vrh A2. V pátek jsem pak sledovala narození plodů lásky Summer a Scratchyho - vrh B2.

 

 

 
   22.09.2013 - Chotěboř

 

Náročnou srpnovo-zářijovou výstavní sérii jsme úspěšně zakončili na Vysočině ...  kde se, ostatně jako každoročně, sešla skvělá parta a bylo veselo. A k výsledkům vandulčat: Woo Doo první ve třídě baby i celkově, Scarlett O´Hara vítězná v juniorech (oba morčíci bydlí v chs z Hůrky) ... No a ani Lochneska v adult třídě nenašla přemožitele a přivezla domů další pohárek ... holka moje úžasná :-).

Za krásné fotky děkujeme Markétě - odkaz na album zde

 

 

 
   21.09.2013 - Hradec Králové

 

Netradiční výstava, kde se soutěžilo v rámci jednotlivých barev či kreseb ... což se ovšem týkalo jen standardu A :-D. Naháči byli tradičně rozděleni do tříd a mě udělala velkou radost Lochneska, která vyhrála v adultech. Mladičká černo-bílá Bombelli Isobell skončila na druhém místě ve třídě baby. Výsledky našich zástupců zde a pár fotek přímo z výstavy naleznete zde

 

 

 
   

 14.09. a 15.09.2013 - Wroclaw        

 

Naše parta má za sebou náročný výstavní víkend, který ale proběhl v báječné atmosféře - určitě se do Polska všechny ještě rády vrátíme (pokud bude s čím :-D). Posuzovalo se dle polského standardu, který je hodně podobný tomu českému ... jen způsob posuzování byl jiný a hodně mi připomínal výstavy psů, což byla zajímavá změna oproti našim zvyklostem. Nastoupila vždy celá třída a následně posuzovatel hodnotil postupně všechny morčíky. Na body se nehrálo - výsledkem byla známka, kde morčata s hodnocením výborný obdržela CAC. Následně se CACoví jedinci stali účastníky rozstřelu o první místa ve třídě. Získání CACe pro nás vůbec bylo stěžejní, protože 2x CAC + český šampionát = titul PLCH. A získat tento titul se podařilo všem našim zástupcům krom Lochnesky, která měla v neděli menší zdravotní problém s uchem a tento handicap jí ... bohužel ... nakonec v získání polského šampionátu zabránil. Naštěstí se ukázalo, že to nebylo nic vážného. Doma jsem ouško vykapala a do rána byla Lochnička naprosto v pořádku.

Kompletní výsledky našich morčíků najdete v přehledné tabulce zde. Ovšem hvězda největší - Woo Doo Vandulka, který vyhrál opravdu naprosto vše co mohl v tabulce chybí ale jsem na něj moc hrdá a Evče z CHS z Hůrky moc děkuji za skvělou péči o naše "mimčo" ... tááákže, Wodouchova ocenění: sobota - Nejlepší skinny baby, Nejlepší skinny výstavy - Polish Skinny Winner 2013, neděle: Nejlepší skinny baby, Nejlepší skinny, Nejlepší baby (všechna plemena)

 

 

 
   13.09.2013 - Šedivé mámení :-)

 

První abecedu chovatelské stanice Vandulka zakončila včera Katreenka, která nás potěšila třemi okatými aguťátky. Více info na stránkách  vrhu Z

 

 

 
   07.09. a 08.09.2013 -  Louny

 

Nevím jak to pořadatelé dělají ale na výstavu Člověk v přírodě vždycky dokážou zařídit letní počasí. A protože nejen počasí je každoročně v Lounech příjemné a pohodové,  tak jsem tentokrát výjimečně přihlásila oba dva víkendové dny, které jsem si následně, v tradičně skvělé společnosti, báječně užila.

No a výsledky našich morčíků mne také nezklamaly - přivezla jsem haldu pohárů za vítězství, nějakou tu kokardu za druhé či třetí místo a samozřejmě také velkou nálož cen ;-). Přehlednou tabulku s výsledky jednotlivých zúčastněných naháčů naleznete, jako vždy, v sekci výstavy.

Nejšikovnější a nejpilnější ve sběru pohárů byly obě dvě dcery Kvakačky  (Quanah Naked od Pikáska) - Lochneska a Taboo. Mne osobně nejvíc potěšila první místa starší z holek - Lochnesky, kterou loňská i letošní výstavní sezóna zastihla v plnění mateřských povinností. A protože je to samička, která si hlídá figuru a kondici získává zpět opravdu velice pozvolna, začínalo to skoro vypadat, že ani tento rok už žádné vítězství nestihne ... a vida :-)

 

 

 

 

 

 
   31.08.2013 - Triangle hairless show

 

Výstava, kde morčíka v jednom dni ohodnotí hned tři posuzovatelé a z toho navíc dva zahraniční, se pro naši "bláznivou partu" stala neodolatelným lákadlem. Do Ostravy se tedy jet muselo ač je to světa lán a dálava nesmírná :-D.

Celá výstava se nesla ve velmi přátelském a pohodovém duchu, bylo skutečně poučné a inspirující sledovat všechny tři posuzovatele i jejich zapisovatele "v akci" ...  i spousta legrace u toho byla ;-). Pořadatelce patří opravdu velký obdiv a dík za to, že takovou záležitost vymyslela a úspěšně dotáhla do konce. Really respect!

Výsledky mladých vandulčat byly ohromující ... a když se na stejných vítězích (a v konkurenci 90ti naháčů) shodnou nezávisle hned tři odborníci ... tak si dovolím říct, že chs vandulka má velký důvod k oslavě ;-) :-D.

Hrdě se dmu :-D ... nejdříve miláčci užívající si luxusní péče v chs z Hůrky u Evči Jarošové:

Woo Doo Vandulka: Nejlepší bezsrstý baby samec, Nejlepší dvoubarevné, Nejlepší skinny,  BIS ( Best In Show - Nejlepší morče výstavy), Scarlett O´Hara Vandulka: 3 BIS (3.nejlepší morče výstavy)

... no a naše Taboo Power Vandulka: Nejlepší bezsrstá junior samice, Nejlepší jednobarevné, Judge Favourite (Daniel Dawid Banasiak),  2 BIS (2.nejlepší morče výstavy) ... jo a ještě Nejlepší pár výstavy (společně s Xanté Sprite Vandulka)

Body našich zástupců zde .

 

         

 

 

 
   24.08.2013 - 2. Výstava morčat v Žirči

 

Loňská výstavní premiéra v Žirči nám utekla, tak jsme se do Dvora Králového nad Labem vypravili nyní. Výstava byla pěkně připravená, pořadatelé vstřícní a krom morčíků jsme si v zámecké zahradě mohli prohlédnout i spoustu dalších domácích zvířat a nakoupit v rozličných stáncích. A v neposlední řadě na nás v hospůdce čekal výborný oběd ;-)

Na a jak si vedli naši zástupci ... černí se tentokrát na stupně vítězů nevešli ale umístila se Petite Fleur - 2. Nejlepší skinny bicolor. Pohárek na nás čekal až v mazlících. Xanté Chili sice už má novou majitelku ale předávat ho budu až v září, tak jeho výletu do Žirče spojeného s registrací nic nebránilo. Childa byl sice dlouho na čekačce ale nakonec se podařilo a ... malý obřík přišel a s 99 body rovnou zvítězil. Body a fotky naleznete v sekci výstavy

 

 

 

 

 
   17.08.2013 - 14. Speciální výstava morčat

 

Tradičně skvěle připravená prestižní událost, které je čest moci se zúčastnit. Jsem moc ráda, že i tentokrát jsem doma našla naháče, kteří dokázali zasáhnout do konečného pořadí a získat nějaké to ocenění  ...  na výsledky se můžete podívat zde

Úspěšní byli ale i naši odchovanci bydlící v chovatelských stanicích ISOBELL (Pastis Vandulka), z Hůrky (Scarlett O´Hara Vandulka, Woo Doo Vandulka) a GIA (Utopia Haze Vandulka) ... všem moc děkuji za skvělou reprezentaci naší CHS.

Utopia Haze  - 2. nejlepší bezsrstý mazlík ... a Topinku teď už doma čekají samé příjemné povinnosti ;-) ...  budeme jí držet palce aby svou mateřskou v pohodě zvládla.

Velkou radost mi udělal Pastis, který s věkem zraje jako víno a momentálně vypadá naprosto fantasticky - na této výstavě zakončil  CZCH a to opravdu stylově - vítězstvím ve třídě skinny samec adult a v závěrečných rozstřelech získal ještě ocenění Nejlepší skinny v barvě černá (zde porazil Taboo ... ale budiž mu to, klukovi krásnému, odpuštěno ;-) :-D)

No a na závěr jsem si nechala morčíky bydlící u Evči:  Scarlett O´Hara  2. nejlepší skinny samice junior ... a borec největší - držitel  nejvyšších ocenění letošní Speciálky - Woo Doo Vandulka (98 bodů): Nejlepší skinny samec baby, Nejlepší morče standardu B, Nejlepší morče českého chovu Standardu B ... co k tomu ještě dodat? ;-)

             

          

 

 

 

 
   06.08.2013 - nešťastný vrh Y

 

Březost Nes Cabany skončila tragicky. Samička porodila týden před termínem - tři mrtvá mláďata s nízkými porodními váhami ... a co hůř ... druhý den nás navždy opustila i Nes Cabana.

Tři dny jsem žila v naději, že se mi podaří zachránit alespoň poslední, živě narozené, mládě ... ovšem všechna snaha se nakonec ukázala být marná ...

 

 

 
   20.07.2013 - 5. Chebská výstava morčat

 

V milé společnosti Jitky, Evy a Haňdi dlouhá cesta do Chebu utekla jako voda. Všechny jsme byly zvědavé na způsob hodnocení a body od polských posuzovatelů, kteří byli na výstavu pozváni a s kterými jsme dosud neměly tu čest. David Banasiak (krátkosrstí + mazlíci) a Monika Spychala (dlouhosrstí + bezsrstí) posuzovali precizně a přísně - čekatelská kartička opravdu nebyla zadarmo a tak jsem si oddechla, když se ji podařilo získat celé naší výpravě.

Přiznávám, že ohledně umístění jsem neměla žádné velké ambice - Kytka (Petite Fleur) a Lochneska se po porodech stále ještě nedostaly do ideální výstavní kondice. Šestitýdenního Spratka (Xanté Sprite) jsem přihlásila hlavně kvůli soutěži párů. Popravdě, trochu jsem věřila jen Taboo ... kterou ale nakonec úplně zastínil, právě její "partner" v páru :-D.  Xanté Sprite posuzovatelku okouzlil a s 97,5 body si krom vítězství v baby třídě připsal na své konto 1. místo ve skinnech a dokonce i BIS - tedy NEJLEPŠÍ BEZSRSTÉ MORČE VÝSTAVY - tomu tedy říkám výstavní premiéra!! :-). Souhrnné info a fotky jako vždy v sekci výstavy

Ocenění získali i naši odchovanci, rozmazlovaní v chovatelských stanicích z Hůrky a z Troje. Scarlett O´Hara obsadila čtvrté místo ve skinnech a Unicum Zwack vyhrál třídu junior a celkově se ve skinnech umístil na místě třetím.

 

        

 
   

 

07.07.2013 - Bohuňovice

 

Dvou jednodenních výstav poblíž hanácké metropole jsem se osobně, bohužel, zúčastnit nemohla ale naháči s příjmením Vandulka zde nechyběli a k mé velké radosti nechyběli ani na stupních vítězů. V sobotu vybojoval třetí místo v baby třídě Unicum Zwack. V neděli následoval ještě větší úspěch - Scartett O´Hara nejen, že vyhrála ve třídě baby ale ještě zvítězila i celkově a byla Nejlepším bezsrstým morčetem výstavy. Černo-bílý mladíček Woo Doo se v baby třídě umístil hned za Scarlettkou a celkově mu pak v bezsrstých připadlo třetí místo. Nádhera! Jitce (chs z Troje) a Evče (chs z Hůrky) moc gratuluji a děkuji za skvělou reprezentaci naší chs.

 

 
   22.06.2013 - 5. výstava bezsrstých morčat - Praha - Toulcův dvůr

 

Pražská "Nahatá speciálka" je zavedená a vždy perfektně připravená výstava s bohatými výhrami, kam se každoročně všichni rádi vypravíme užít si super den. Letos bylo přihlášeno 120 morčat  a je jasné, že ocenění v tak velké konkurenci pak těší dvojnásob ... a že se Vandulčatům dařilo ;-)

Začnu od mazlíků, kde ocenění Nejlepší samice vybojovala Utopia Haze Vandulka alis Topinka (chs Gia) a Nejlepším samcem se stal Radler Vandulka (chs Marmon) ... mne ale hlavně těší, že na obou morčících je vidět jak je o ně v nových domovech skvěle pečováno, za což chovatelkám moc děkuji :-).

No a v oficiální kategorii se "našim dětem" taktéž dařilo drápat se na místa nejvyšší:  Nejlepší samec baby - Unicum Zwack alis Uník (chs z Troje), Scarlett O´Hara (chs z Hůrky) skončila na druhém místě v holčičí baby kategorii... Mojito byl taky druhý a to ve třídě adult samec, zároveň byl vybrán Nejlepším dvoubarevným naháčem.

A na závěr jsem si nechala hlavní hvězdu, Taboo Power, která vyhrála opravdu naprosto vše co mohla: Nejlepší baby samice, Nejlepší jednobarevné, Nejlepší skinny (speciální cena polského klubu chovatelů morčat) a bomba největší: NEJLEPŠÍ MORČE VÝSTAVY. Jsem na svojí černou krásku moc hrdá. Další fotky zde

 

     

       

 

 
   16.06.2013 - 2. Krušnohorská výstava morčat - Proboštov

 

Včera si naše tradiční dámská ekipa udělala výlet do Proboštova. Hodně se nám tam líbilo už vloni a i letos bylo vše dokonalé ... výhry snad ještě bohatší. Opravdu paráda!

V boji o první příčky se nám ale dařilo trochu méně než obvykle, nicméně Mojito svoji třídu vyhrál s přehledem. Jenom v souboji o nejlepší bezsrsté morče výstavy padla tentokrát volba na jiného morčíka. Taboo chyběl půlbodík na postup do rozstřelu o medailová místa v třídě baby. Další info a fotky naleznete v sekci výstavy.

 

     

 

 

 
   11.06.2013 - vrh X

 

Přesně v termínu a naprosto bez problémů přivedla svá druhá mláďata na svět Lochneska. V neděli po obědě jsem už přišla k hotovému - narodili se dva obříci ... kluci, jak jinak :-D

 

 

 
   18.05.2013 - 1. Výstava ušlechtilých morčat Holice

 

Opět jedna vydařená výstavní premiéra. Milé a vstřícné pořadatelky měly vše perfektně nachystané - nenastal jediný zádrhel. Mohu jen děkovat za příjemně strávený den :-).

Posuzování bylo přísné ale "naše děti" obstály na výbornou. Stejně jako na Kladně nám Uník opět unikl a v rozstřelu (tentokrát o první místo)  porazil svou nevlastní sestřičku Taboo. Orange Mojito vyhrál třídu junior a dosáhl vůbec nejvyššího bodového hodnocení v bezsrstých - ovšem bohužel pro nás - nejlepší morče standardu B se nevyhlašovalo. Další podrobnosti zde

 

 
   14.05.2013 - vrh W

 

A klučičí nálet pokračuje :-D. Dnes ráno další čtyři krasavce vysypala Eliska. I u ní jsem byla poslední dny nervózní, protože tentokrát březost natahovala co to šlo a porodila až 71 den od nakrytí. Přitom minulé dva vrhy by se podle ní daly řídit hodinky - 68 a šup s tím ven :-D. Mimča mne mile překvapila barevně - hned dva kluci jsou čb a mám tam i jedno překvapení, abych měla nad čím bádat :-D.

 

 

 
   09.05.2013 - vrh V

 

Petite Fleur alias Kytka nám svá první mláďata nadělila přesně den po svých "osmiměsíčních" narozeninách. Poslední dny (a noci) jsem ji chodila  kontrolovat co chvíli ... aby nakonec, nad ránem, porodila stejně beze mne ... a škoda škoda ... jednoho ze tří aguťáčků jsem, bohužel, našla špatně vybaleného - a na každou pomoc už bylo pozdě :-(. Zbývající dva kluci se naštěstí mají čile k světu a aby ne - Kytička se vzorně stará.

 

 

 
   04.05.2013 - Kladenská výstava morčat

 

Vloni se nám na Kladně líbilo a proto jsme do tohoto středočeského města uspořádali výpravu i letos. Opět jsme si vybrali jenom jeden ze dvou výstavních dní - a to sobotu. Vše probíhalo ve svižném a příjemném tempu ... a v občerstvení měli opravdu luxusní domácí knedlo-vepřo-zelo :-D ... pořadatelkám opravdu nemám co vytknout :-).

S výsledky vandulčat jsem také naprosto spokojena. Mojito vyhrál třídu junior a Taboo skončila třetí v baby třídě, poté co ji v rozstřelu o druhé místo porazil další náš odchovanec - Unicum Zwack alis Uník ze spřátelené chs z Tróje.

Další info zde

 

 

 
   11.04.2013 - 14.4.2013 - CAVY SHOW FOR PETS                       

 

Po dlouhé zimní pauze jsme si střihli rovnou čtyři jednodenní výstavy za sebou. Akce je to každoročně velice náročná jak pro pořadatele tak pro všechny zúčastněné ale musím říct, že to stálo za to :-)

Lochneska a Kytka si užívají líbánky a tak vystavovat se měl původně jet jenom Mojito ale protože doma, trochu neplánovaně ;-) :-D, zůstala černá samička z vrhu T (Taboo Power) ... a protože ve svých dvou měsících vypadá celkem k světu,  připravila jsem nakonec boxík i pro ni. A mám radost převelikou, protože Taboo zvládla svoji premiéru skvěle - 2x vyhrála baby třídu, 1x skončila v rozstřelu na druhém místě a třikrát se účastnila i boje o první místa v bezsrstých.

Můj zlatý Mojito předvedl svůj standard a pokud zrovna neměl to nejvyšší bodové hodnocení ze všech naháčů, bojoval o první příčky alespoň v rozstřelu a tak jsme se nakonec mohli radovat i z prestižního ocenění NÁRODNÍ VÍTĚZ, které v každém plemeni mohl získat jen jeden morčík s nejvyšším součtem bodů za všechny čtyři dny. Další podrobnosti naleznete zde  

 

 

 

 
   17.02.2013 - BABYBOOM

 

Dlouho se nic nedělo a tak se holky rozhodly vzít to "jednou vodou načisto" :-D. První přivedla, ve středu večer, svá mimča na svět Katreena vrh S a hned ve čtvrtek ráno jsem nevěřícně zírala na dvě obryně od Quanah - vrh T. Nes Cabana si dávala trochu na čas, protože zjevně chtěla pro své děti urvat to největší štěstí a tak se čerstvě radujeme ze tří nahatých nedělňátek vrh U.

Jsem opravdu šťastná, že samičky porod v pohodě zvládly a ze všech mimin mám obrovskou radost. Doufám, že i další jejich vývoj bude bez problémů.

 

 

 
 

 01.01.2013 .... a hurrrááá do nového roku ;-D

 

 

 
 

 
     

    

Copyright © 2010, Vandulka.cz

 

test