Obecné informace:
historie skinny morčat
péče o skinny morčata
rozmnožování morčat


 

 

 

Bydlení

 

Všechny morčíky jsem z Rody boxů (96x50x35cm a 70x45x31cm) přestěhovala do klecí - přijdou mi prostornější než boxy a dají se tam úspěšněji zavěsit seníčky a především hamaky, které si všichni tak oblíbili :-D. Navíc jsou klece vzdušnější, což v případě letních veder bude, zvlášť pro březí samičky, i bezpečnější.

Rody Plast Boxy jsem si nechala pro případ nouze - pokud musím na čas oddělit samečky nebo odstavená mláďata

 

1x 120cm klec

5x 100cm klec

 

 

 

Nejraději podestýláme bezprašnými hoblinamy. Začínali jsme s Bedmaxem, který se ale přestal dovážet a tak jsme přešli na Plospan Excellent, který voní lesem stejně krásně jako Bedmax ale je jemnější. No a momentálně podestýláme Allspanem.

 

 

 

Ukázky bydlení našich morčátek:

 

 

 

120cm klec (Večernice, Havanissima a Itchy - jaro 2012)

 

100cm klec

 

oblíbená rampa s pelíškem a na ní Itchy

:-) Quanah a její děti (vlastní i nevlastní)

 

rok 2011 - vrh G a F

 

 

 

 

stejné domečky-židličky byly ve výběhu 2 ale Itchy a jeho "harém" to prostě chtěli "tělo na tělo" :-D (duben 2012)

letní výběh

 

Líza s dcerami, v pozadí Itchy (r. 2010)

   
 
         
 

Krmení

 

 

Základní složkou potravy morčátek je seno. Naše morčata mají k dispozici neomezené množství v závěsných koulích. V zimě přilepšujeme vlastnoručně usušenou kopřivou, pampeliškou případně zakoupenými sušenými bylinkami od firmy Rosenlöcher. Hodně oblíbený je sušený zelený oves.

 

 

 
 

 

 

Na obrušování zoubků dáváme větvičky z ovocných stromů, tvrdé pečivo se u nás příliš neosvědčilo.

V létě morčíci dostávají 2x denně trávu a  pro zpestření jídelníčku i zeleninu, v zimě větší porce zeleniny. Zkoušíme různé druhy ale nejraději mají mrkev, rajče, papriku, ledový salát, okurku, řapíkatý celer a fenykl. Někteří si pochutnají na ředkvičkách či kudrnce nebo kopru.

Granule (Biostan, Ovator, Berkel, Prestige Duo Cavia atp.) se nám zatím moc neosvědčily, většina zůstává v misce.

Ze směsí, určených speciálně pro morčata momentálně střídáme Apetit KR a Apetit Zelená louka. Pro zpestření přidáváme Beaphar - CARE+ a Versele-Laga - cavia COMPLETE

 

 

     
  Voda

 

U morčátek je individuální kolik vypijí vody, pokud mají dostatek zeleniny a ovoce může být spotřeba vody nižší. Většina našich skinníků  pije poměrně málo ale přesto vodu v napáječce často měníme a přidáváme do ní střídavě Acidomid a Optimin.

 

   
  Péče o kůži

 

 

Přečetli jsme si, že se nedoporučuje skinny morčátka často koupat, protože to narušuje PH jejich pokožky a  zároveň se zvyšuje pravděpodobnost nastydnutí. Proto v případě potřeby očistíme skinníky vlhkým dětským ubrouskem a natřeme emulzí Excipial U Lipolotio.

 

   
  . 

 

 
 

 

 

    

Copyright © 2010, Vandulka.cz

 

test