Obecné informace:
historie skinny
péče o skinny
rozmnožování


 

 

 

Rozmnožování a porod

 

Morčátka jsou schopna založit rodinu již v prvním měsíci svého života, samci pohlavně dospívají v 8 týdnech a samičky v 10 týdnech. Pro tak mladou samičku je ale těhotenství velice složité. Samice potřebuje před porodem načerpat síly, aby mohla svou budoucí rodinu živit. Ideální doba pro nakrytí je 4-6 měsíců a váha mezi přes 700 g. U příliš mladé samičky se mláďata mohou narodit malá, mrtvá nebo samotná matka může mít zdravotní problém např. se jí může zastavit růst. Nikdy by ale samička neměla rodit později než ve 12 měsících. Od jednoho roku začínají chrupavčité pánevní kosti srůstat a mláďata neprojdou porodními cestami a uhynou, ve většině případů i se samicí. Samičku znovu připouštíme přibližně tři měsíce od posledního porodu (dle kondice), aby měla dostatek času na odpočinek a regeneraci. Poslední porod by měl proběhnout do 3-4 let. Sameček se může připouštět prakticky celý život.

 

 
 

 
 
Těhotenství
 

Říje samičky trvá v podstavě velice krátce. Říjí jednou za 16 dní po dobu 6 – 15 hodin. U samičky, která bydlí sama je říje těžko poznatelná. Když bydlí s ostatními samičkami, chová se většinou jako sameček. Zkouší se pářit s ostatními, „vrká“, přešlapuje ze strany na stranu a honí ostatní samičky. Pokud samička říji nemá, do samečka kope zadními nožičkami, nahlas píská, kouše, cvaká zoubky a močí na něho. Sameček se snaží samičku oplodnit - vydává bublavé zvuky, očichává jí zadeček, značí si okolí otřením svých genitálů, na samičku močí a vypuzuje zvláštní pižmo. Samec se samicí může bydlet po dobu březosti avšak před porodem je dobré samce oddělit. Mohl by samici již 2 hodiny po porodu znovu nakrýt. Samec mláďatům neublíží.

.

 

 
 

Samice je březí 63-72 dní a průměrný počet mláďat se vrhu jsou 2-4. V prvním měsíci březosti v podstatě nepoznáme, že je samička březí. Po přehoupnutí prvního měsíce se začne zakulacovat. Zkušenější chovatel prohmatáním bříška pozná, zda je samička gravidní. Zhruba 2-3 týdny před porodem si můžeme všimnout přiložením rukou, že mláďátka jsou lehce hmatatelná a v bříšku se pohybují. Samici se začíná tvořit mateřské mléko, někdy se ale tvoří až po porodu, kdy začíná kojit. Některým samičkám vypadá na pár místech srst, způsobují to hormonální změny a srst po porodu znovu naroste. Samička před porodem hodně polehává a odpočívá, proto by se měla brát do rukou jen když je to nutné. V této době by samička neměla nikde cestovat ani být jiným způsobem ve stresu. Pokud si chceme být jisti, že bude samička rodit přiložíme na okraj vulvy prst a prohmatáme danou oblast, pánevní kosti by měli být od sebe cca 1,5 cm a v tomto případě by se měl porod blížit, může porodit hned za den, ale také až za týden.

 

 
 

 
Porod a mláďata
 

Při porodu může zůstat s ostatními samičkami, některé jí během porodu i pomáhají umývat miminka. Porod samička obvykle zvládá sama. Samozřejmě je dobré, když se nám podaří "být u toho" abychom případně samičce pomohli. V početných vrzích bývají mláďata menší a naopak. Samička při porodu sežere všechny plodové obaly a mládě olíže do sucha. Masíruje mimínkům bříško a čistí jim zadeček.. Mimča by měla být čilá, sát mlíčko, okusovat kousky "dospělácké" potravy, běhat okolo maminky, mít zoubky a otevřená očíčka bez jakýkoli zákalů. Novorozeňátka se drží v hloučku sourozenců a neustále se schovávají pod maminku. Samice má dva cecíčky, z kterých mláďata sají mateřské mléko.

 

 
 
Odstavení mláďat
 

Mláďátka se od porodu vyvíjí rychle a rostou jako z vody. Později začínají být samostatnější, ale mějte na paměti, že musí do měsíce od narození zůstat s matkou. Odstavují se ve 4-5 týdnech při minimální váze 200 – 250 g.

Musí se dát pozor na samečky ve věku 4 týdnů a více, mohou již pohlavně obtěžovat matku, sestry případně ostatní samice v ubikaci. Proto je raději oddělíme.

 

 

 
   

    

Copyright © 2010, Vandulka.cz

 

test